‹ اندیشه های خام

بینوایان

رمان بینوایان بی شک یکی از بهترین نمونه های رمان تاریخ بشر است. این کتاب در کنار داستانی بسیار آموزنده و گیرا، سرشار از قطعات ادبی زیبا و روح نواز است که نشان از ذوق اندیشه و مهارت بینظیر نویسنده دارد.
برگردان فارسی این کتاب که توسط آقای حسینقلی مستعان انجام شده است انصافا بر زیبایی ی کتاب افزوده است.
در ادامه برخی از یادداشت برداری های خود را در زمانی که غرق لذت خواندن این کتاب بوده ام را آورده ام.

درپایان نظر جالب رهبر انقلاب درباره رمان ویکتور هوگو؛
بینوایان در عالم کتاب‌نویسی واقعا یک معجزه است!

«به نظر من بینوایان ویکتور هوگو برترین رمانی است که در طول تاریخ نوشته شده است. من همه‌ی رمان‌های طول تاریخ را نخوانده‌ام، شکی در این نیست، اما من مقدار زیادی رمان خوانده‌ام که مربوط به حوادث قرن‌های گوناگون هم هست. بعضی رمان‌های خیلی قدیمی را هم خوانده‌ام. مثلاً فرض کنید کمدی الهی را خوانده‌ام. امیرارسلان هم خوانده‌ام. الف لیله و هزار و یک شب را هم خوانده‌ام. وقتی نگاه می‌کنم به این رمانی که ویکتور هوگو نوشته، می‌بینم این چیزی است که اصلاً امکان ندارد هیچ کس بتواند بهتر از این بنویسد یا نوشته باشد و معروف نباشد و مثل منی که در عالم رمان بوده‌ام، این را ندیده باشم یا اسمش را نشنیده باشم … من می‌گویم بینوایان یک معجزه است در عالم رمان‌نویسی، در عالم کتاب‌نویسی. واقعاً یک معجزه است … من به همه‌ی جوان‌ها توصیه می‌کنم، نه حالا که دارم با شما صحبت می‌کنم، بارها این را گفته‌ام. زمانی که جوان‌ها زیاد دور و بر من می‌آمدند قبل از انقلاب، بارها این را گفته‌ام که بروید یک دور حتماً بینوایان را بخوانید. این بینوایان کتاب جامعه‌شناسی است، کتاب تاریخی است، کتاب انتقادی است، کتاب الهی است، کتاب محبت و عاطفه و عشق است.»


اندیشه های خام درباره نرم افزار و دیگر چیزها، به قلم حمزه جوادی از شیراز. مرا در گیت هاب، دنبال کنید. با من در جیمیل با hjavadish در ارتباط باشید